Jeśli skład to tylko naturalny! Co znajdziesz w ekologicznych produktach do sprzątania domu? 0
Jeśli skład to tylko naturalny! Co znajdziesz w ekologicznych produktach do sprzątania domu?

Jest wiele czynników, jakie wpływają na podjęcie przez nas decyzji zakupowej, ale czy oprócz chwytliwej nazwy, ładnego opakowania, zwracasz uwagę na skład? Wiele z produktów, które potencjalnie masz w domu może negatywnie wpływać na zdrowie wszystkich Twoich domowników i na środowisko naturalne. Poniżej znajdziesz do pobrania listę wybranych substancji, które stosowane są w środkach czystości - te naturalne jak i niebezpieczne związki chemiczne. Nie jest to lista z pewnością kompletna - jeśli masz pomysł na składnik lub związek, który koniecznie musi się tam znaleźć - napisz w komentarzu. Postaramy się szybko go dodać. :)

Lista dostępna jest po zapisaniu się do newslettera: 

KLIKNIJ TUTAJ ABY POBRAĆ LISTĘ 

A więc, jakich substancji unikać w środkach czystości? 

Poniżej znajdziesz tylko, kilka wybranych związków chemicznych. Pamiętaj, że nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania z naszego życia szkodliwych substancji chemicznych, ale można znacznie je ograniczyć wybierając produkty bogate w naturalne i roślinne składniki. 

Fosforany to realne zagrożenie, dla środowiska wodnego

Nazwa INCI: Fosfoniany

Dla środowiska bardzo zły wpływ ma dodawanie do detergentów fosforanów, które przedostają się ściekami komunalnymi do wód powodując ich eutrofizację co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "dużo pożywienia”. Następuje przeżyźnienie środowiska morskiego w skutek zbyt dużej ilości związków azotu i fosforu w wodzie. Zbyt duża ilość tych związków powoduje zakwit glonów i sinic. Rośliny żyjące w głębszych warstwach nie dostają wystarczającej ilości światła przez co obumierają (zanika proces fotosyntezy). Glony i sinice ulegają rozkładowi. W całym tym procesie zużywana jest ogromna ilość tlenu, którego zaczyna brakować w środowisku wodnym. Powstają martwe strefy i tzw. pustynie tlenowe, w których zamiera życie. 

FORMALDEHYD - odświeżacz powietrza o działaniu rakotwórczym

INCI: Formaldehyde (HCHO) / Formalina, DMDM Hydantion, Diazolidinyl Urea, Tosylamide / Formaldehyde Resin, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, Sodium Hydroxymethylglycinate, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol (Bronopol), 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox), MDM Hydantoin, Benzylhemiformal, Butylcarbamate, Glutaral, Glyoxal, Hexetidine, Iodopropynyl, Methenamine, Polyoxymethylene Urea

Lubimy piękne zapachy, ale te naturalne. W komercyjnych produktach możesz znaleźć środki zawierające w składzie związki o potwierdzonych działaniu rakotwórczym. Jest to między innymi formaldehyd. Jest on używany w odświeżaczach powietrza oraz w preparatach, które pomagają zwalczać pleśń. Działa on toksycznie na wątrobę, skórę, drogi oddechowe oraz układ odpornościowy. 

Jak rozpoznać niebezpieczne składniki w środkach czystości? 

Rozszyfrowanie składu produktu nie zawsze jest łatwe. Długie, obco brzmiące i trudne do wymówienia nazwy mogą odstraszyć. Spójrz na poniższą wypunktowaną listę i przede wszystkim pamiętaj, że zmiana środków czystości, będzie przebiegać w czasie i jest to normalne! Warto podejść do tego z dużą dozą cierpliwości. Nie rzucaj się od razu w wir zakupów. Przemyśl co rzeczywiście jest Ci potrzebne i z czego będziesz korzystać.

Stwórz listę i na spokojnie kupuj kolejne produkty aby stworzyć roślinna alternatywę w swoich 4 kątach. 

1. Jasny komunikat na opakowaniu o toksyczności

 • Czy pojawiają się hasła ostrzegawcze, takie jak niebezpieczeństwo, ostrzeżenie lub przestroga
 • Czy są opisane zagrożenia takie jak: “może powodować podrażnienia skóry”, “łatwopalny”, “szkodliwe opary”, “przy kontakcie ze skórą może powodować oparzenia”

2. Unikaj, jeśli możesz środków na bazie ropy naftowej.

Lista pod jaką występują ropa w INCI:

 • Paraffinum Liquidum
 • Paraffin Oil
 • Paraffin
 • Mineral Oil
 • Vaseline
 • Petrolatum
 • Cera Microcristallina
 • Ceresin
 • Isohexadecane
 • Synthetic Wax

3. Wodorotlenek sodu w czystej postaci jest niebezpieczny 

INCI: Sodium Hydroxide

Wodorotlenek sodu w stężonych roztworach jest niebezpieczny i ma silne działanie żrące. Stosowany jest on do produkcji środków do udrażniania rur, detergentów, środków powierzchniowo-czynnych, proszków do prania i środków do zmiękczania wody. Używa się go również przy produkcji mydła w kostkach (to dzięki temu składnikowi, mydło się pieni), maseczek złuszczających stosowanych do peelingu.

Można go kupić jako samodzielny środek, dlatego też należy przy nim zachować dużą ostrożność!
Jest on stosowany również jako dodatek do żywności o symbolu E524.

4. Uważaj na ekościemę czyli na “greenwashing”

W związku z rosnącą świadomością społeczeństwa na temat ekologii, producenci (oczywiście nie wszyscy!) stosują chwyty marketingowe, które mają zachęcić do zakupu produktu, który wydaje się być ekologiczny. 

Przykładowo: puszka z aerozolem „bez CFC” (lub chlorofluorowęglowodorów, które zubażają warstwę ozonową). Składnik ten jest zakazany już od lat 90 i nie może być on używany w produktach. Zatem producent nie przyczynia się do dbania o planetę, jeżeli (wow) nie stosuje czegoś zakazanego już od ponad 30 lat.

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, dlaczego warto postawić na ekologiczne rozwiązania, to przeczytaj poniższe argumenty. 

3 powody dla których warto wybierać ekologiczne środki czystości 

1) Możesz zaoszczędzić 

Brzmi niewiarygodnie? A czy wiedziałeś, że ekologiczny proszek do prania starcza na dłużej i jest tańszy niż ten komercyjny? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - wystarczy, że klikniesz w ten LINK, który przekieruje Cię do artykułu na ten temat. 

Porównanie ekologicznych i komercyjnych proszków do prania

Co więcej, na nowo możesz odkryć skuteczne działanie produktów, które masz w domu np. ocet i sodę tworząc domowe środki czystości. Jeśli natomiast czujesz w sobie duszę chemika - wykorzystaj surowce i przygotuj własne, profesjonalne produkty do sprzątania domu. 

Nie musisz też kupować środków dedykowanych dla każdej powierzchni. Są dostępne produkty uniwersalne, którymi wysprzątasz bezpiecznie cały dom bez narażania dzieci i swoich zwierzaków na wdychanie niebezpiecznych toksyn. 

2) Zadbasz o swoje zdrowie i najbliższych

Detergenty zawierające związki chloru, fosforany, konserwanty oraz sztuczne substancje zapachowe mogą powodować alergie, astmę oraz alergie skórne. Sam chlor może przenikać przez skórę i mieć negatywny wpływ na działanie układu nerwowego. 

Wiele mówi się o tym, że związki aktywne, które dodawane są do produktów występują w bardzo małych ilościach, przez co ich szkodliwość, teoretycznie powinna być mniejsza. Nie wspomina się o tym, że wskutek ich częstego używania dochodzi do bioakumulacji.

Bioakumulacja, a środki czystości

3) Dbasz o środowisko

Torby i słoiki bumerangi - sklep less waste w Krakowie

Producenci eko środków czystości mają sprawdzony, często potwierdzony certyfikatami skład oraz wdrażają ekologiczne rozwiązania, które pozwalają bardziej troszczyć się o planetę. Jednym z przykładów takich działań jest stacja do napełniania butelek od Yope. Akcja polskiego producenta środków czystości - #YOPEdlaZiemi. W Krakowie istnieją aż 4 miejsca, w tym na Dębnikach w oŚrodku Czystości, gdzie możesz przyjść i ponownie uzupełnić produkt. 

W oŚrodku Czystości jest także możliwość kupienia produktów na wagę - bierzesz ile chcesz i testujesz czy środek działa. Nie musisz brać ze sobą opakowania ani słoika. Są one dostępne za darmo w sklepie stacjonarnym. 

 Sklep less waste Krakow

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl