Co to są kosmetyki naturalne? Prawne regulacje 0
Co to są kosmetyki naturalne? Prawne regulacje

Jak zdefiniować kosmetyk naturalny?

Rynek kosmetyków naturalnych nieustannie rośnie. Według badania PMR ten segment rynku odnotował ponad 13% wzrost w 2020 r. Warto wiedzieć, że każdego producenta kosmetycznego obowiązują dokładnie te same normy bezpieczeństwa przy wprowadzaniu produktu na rynek. Jest to niezależne od tego, czy jest to mała polska manufaktura, czy globalny koncern dostarczający produkty określane mianem “naturalne”. 

Sam “kosmetyk naturalny” nie został dotychczas ujęty w powszechnie obowiązujących ramach prawnych. Dlatego też aby przybliżyć, czym on jest oraz w jaki sposób można go definiować należy przytoczyć objaśnienia i normy dotyczące samego pojęcia kosmetyk.

Regulacje prawne dotyczące kosmetyków 

W polskim ustawodawstwie definicja kosmetyku jest zgodna z wyjaśnieniem występującym w Dyrektywie Komisji EU dotyczącej produktu kosmetycznego

„produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

W zakresie prawnym producentów kosmetyków obowiązują poniższe przepisy prawne:

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1223/2009  z dnia 30 listopada 2009 r.  dotyczące produktów kosmetycznych:

  • reguluje, wprowadzenie produktów kosmetycznych do obrotu i ich dystrybucję na terenie Unii Europejskiej

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91: 

  • opisuje wszystkie etapy produkcji, przygotowania oraz dystrybucji produktów rolnictwa ekologicznego oraz ich kontroli 
  • przedstawia wspólne cele i zasady stosowania na etykietach i w reklamach oznaczeń odnoszących się do produkcji ekologicznej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 655/2013  z dnia 10 lipca 2013 r. określające wspólne kryteria dotyczące uzasadniania oświadczeń stosowanych w związku z produktami kosmetycznymi

USTAWA  z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, która określa obowiązki wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych.

Zalecane jest również stosowanie się do norm ISO. ISO to skrót od nazwy międzynarodowej organizacji (International Organization for Standardization), która zajmuje się przygotowywaniem norm jakości. Organizację tworzą niezależni członkowie pochodzący ze 168 państw. Normy ISO nie są wiążące prawnie, a są zaleceniem dla producentów.

Wyróżnia się w szczególności dwie normy ISO:

  1. ISO 16128-1:2016 – która zawiera wytyczne dotyczące definicji naturalnych i organicznych składników kosmetycznych.
  2. ISO 16128-2:2017- opisująca metodologię obliczania indeksów naturalności, naturalnego pochodzenia, organiczności i organicznego pochodzenia.

W normach ISO znajdziemy także definicję poszczególnych składników. Jest to pomocne w zrozumieniu, czym jest kosmetyk naturalny:

Składnik naturalny – jest pozyskiwany jest wyłącznie z roślin, zwierząt, mikroorganizmów i minerałów. Przez zastosowanie procesów fizycznych, fermentacji lub innych, ale bez chemicznej ingerencji.

Składnik pochodzenia naturalnego – jest to składnik, który w ponad 50% pochodzi ze źródeł naturalnych, otrzymywany metodami chemicznymi lub biologicznymi, który jest poddawany modyfikacji chemicznej. Surowce nie mogą zawierać grup pochodzących z paliw kopalnych. Przykładem akceptowanego składnika pochodzenia naturalnego z modyfikacją chemiczną jest m.in. Cocamidopropyl Betaine.

Składniki organiczne - to naturalne składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów zgodnie z krajowym prawem lub równoważnymi standardami międzynarodowymi.

Składniki pochodzenia organicznego - są to składniki pozyskane z organicznych lub zmieszanych organicznych i naturalnych źródeł, otrzymane metodami chemicznymi lub biologicznymi, w których nastąpiły modyfikacje chemiczne.  

Składniki z paliw kopalnych, np. z ropy naftowej nie są uznawane za naturalne zgodnie z normą ISO.

Normy nie stosują swoich zaleceń w zakresie konserwantów i kompozycji zapachowych. Nie ma też listy niedozwolonych surowców i procesów.

Kosmetyk naturalny z certyfikatem - co go wyróżnia?

Warto jeszcze raz podkreślić, że każdy kosmetyk, który jest wprowadzany na rynek polski, musi spełniać normy bezpieczeństwa określone w powyższym ustawodawstwie. Produkty, które starają się o uzyskanie certyfikatu potwierdzającego ekologiczność, czy też organiczność poddane są dodatkowym, wymagającym normom, które muszą spełnić.  Dzięki temu, finalny użytkownik ma pewność, że skład w kosmetykach jest naturalny /lub i organiczny według definicji instytucji, która wydaje certyfikat. 

Więcej na temat certyfikatów kosmetycznych przeczytasz tutaj:
Lista ekologicznych certyfikatów, które warto znać

Dlaczego warto wybierać kosmetyki naturalne od polskich producentów?

Głównym założeniem kosmetyków naturalnych jest zastosowanie składników, które są bezpieczne i przyjazne dla skóry. Wybrane substancje, w powszechnie dostępnych kosmetykach mogą wpływać na naszą gospodarkę hormonalną oraz wykazują działanie rakotwórcze. Produkty oparte na bazie naturalnych składników to także ukłon w stronę osób ze skłonnością do alergii i stanów zapalnych skóry. 

PAMIĘTAJ!
Wybrane kosmetyki naturalne nie zawsze będą odpowiednie dla osób z alergią. Wybrane substancje z listy składników INCI np. olejki eteryczne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Warto poznać składniki, których należy unikać.

Co to jest INCI?

Z angielskiego: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients jest to system ujednoliconego nazewnictwa składników kosmetyków, działający na mocy prawa Unii Europejskiej. Zawiera nazwy składników, które znajdziesz w produkcie. Każdy kosmetyk musi posiadać INCI na etykiecie, w języku angielskim/łacińskim. INCI kosmetyku certyfikowanego musi zawierać składniki oznaczone jedną gwiazdką* (składniki z plantacji monitorowanych) i dwiema gwiazdkami ** (wykonane z organicznych surowców).

Korzyści dla Ciebie i środowiska

Wybierając produkty od polskich marek, produkujących kosmetyki w rodzimych fabrykach/manufakturach, z krajowych surowców ogranicza się ślad węglowy. Produkt przemierza krótszą drogę na półkę drogerii lub sklepu online z ekologicznymi kosmetykami. Co warto podkreślić, to fakt, że kosmetyki naturalne to produkty najczęściej wegańskie zapakowane w opakowanie nadające się do recyklingu. 

Wybierając “naturę” dbasz nie tylko o piękny wygląd swojej skóry, ale także i o swoje wnętrze i środowisko!  

Poznaj wybrane polskie marki kosmetyczne, które tworzą produkty w duchu less waste

Cztery Szpaki
Dezodorant w kremie "Badaj się"

Cztery Szpaki Dezodorant w Kremie Badaj sie

Sprawdź teraz

Ministerstwo Dobrego Mydła
Szampon w kostce Mleko - Miód - Owies

Ministerstwo Dobrego Mydła Szampon w kostce

Sprawdź teraz

 

Balsam do ciała "Melon z Ogórkiem"

MOKOSH Balsam do ciała Melon z ogórkiem


Sprawdź teraz

Choć nie ma jednej obowiązującej definicji kosmetyku naturalnego to istnieją wskazówki, które pozwalają nakreślić czym on jest. Wybór takiego produktu powinien być prostszy po zapoznaniu się z wybranymi regulacjami oraz certyfikatami. Stawiając na naturalną pielęgnację nie zapominaj o tym, że to jedna ze składowych budowania zdrowego stylu życia. Odpowiednia dieta, sport oraz równowaga pomiędzy pracą, a życiem prywatnym są istotne, aby zachować witalność!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl