Domowe środki czystości 0
2.jpg

Czujesz w sobie żyłkę małego chemika? Chcesz w domowym laboratorium tworzyć własne środki czystości? Zanim się do tego zabierzesz, przeczytaj kilka ważnych wskazówek!

  1. Jakiś czas temu internet podbił prawdziwy hit – domowa pasta czyszcząca na bazie octu i sody. Ekologiczna i tania. Bezpieczna dla zdrowia. Czego chcieć więcej? Problem w tym, że połączenie octu z sodą nie ma sensu. Ocet ma odczyn kwaśny, soda zasadowy. A więc połączone razem będą się po prostu neutralizować. Stosowałeś podobną pastę i działała? To możliwe, tyle że osobno ocet i soda są o wiele skuteczniejsze. Warto więc przygotować dwa środki czystości. Pastę na bazie sody możesz stosować do mycia tłustych rzeczy, świetnie poradzi sobie np. z przypaleniami. Octu użyj natomiast do usuwania osadu z kamienia i mydła. A jeśli po myciu pastą sodową zrobią się brzydkie zacieki, zmyjesz je właśnie octem :)
  2. Skoro już jesteśmy przy occie: pamiętajcie, żeby nigdy nie łączyć go z żelami do czyszczenia toalet na bazie chloru ani wybielaczami! Połączenie podchlorynu sodu ze środka czystości i kwasu octowego, powoduje wydzielanie się chloru. Wdychanie tych oparów podczas sprzątania może skończyć się tragedią
  3. Nie tylko kwasy nieumiejętne stosowane mogą przysporzyć więcej szkody, niż pożytku. Wśród domowych chemików popularne są przepisy na mydło. Niektóre na bazie ługu sodowego, przygotowanego z tzw. sody kaustycznej. Jeśli zmierzacie samemu produkować takie mydła, pamiętajcie, że wodorotlenek sodu jest substancją silnie żrącą! Używajcie jej w rękawiczkach, odzieży ochronnej i w okularach. Unikajcie kontaktu środka ze skórą! I najważniejsze: należy dodawać sodę do wody – nigdy odwrotnie! Soda silnie reaguje w połączeniu z wodą – roztwór mocno się pieni i może prysnąć! Tworząc domowe mydło, warto mieć pod ręką ocet. W razie rozlania ługu sodowego zneutralizuje jego działanie.

Jeśli chcecie tworzyć domowe środki czystości, a nie macie wiedzy chemicznej, nie eksperymentujcie! Szukajcie sprawdzonych przepisów lub zdecydujcie się na gotowe środki czystości. Pamiętajcie – wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.


Jeżeli nadal czujesz, że chcesz podjąć się tego wyzwania, zajrzyj do kategorii Surowce DIY, tam znajdziesz odpowiednie składniki. 

Źródła:
https://mamachemik.pl/?fbclid=IwAR2-a5pjDwJWS6BIDUuDsYwFN2b7Xy_2_t3Fafu5rOLCNpBMIYXl7sWo8ko

https://www.onet.pl/?utm_source=mamachemik.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=0296ecec-698c-514f-91f7-ab8918bbaa18&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl