Greenwashing - jak rozpoznać nieuczciwe praktyki? 0
Greenwashing - jak rozpoznać nieuczciwe praktyki?

Greenwashing. Jak rozpoznać nieuczciwe praktyki?

Polacy są coraz bardziej świadomi tego, jak ich decyzje zakupowe wpływają na środowisko. Dlatego też firmy, chcąc zachęcić użytkowników do zakupów, przyjmują strategię marketingową, której celem jest przekonanie, że jej usługi oraz produkty są tworzone “w zgodzie z naturą”. Nie każde z tych działań jest jednak prawdziwe. 

Wybrane marki stosują greenwashing, czyli świadomie wprowadzają konsumentów w błąd. Używają fałszywych stwierdzeń na temat ekologiczności i naturalności produktu. Pojawia się więc pytanie, co tak naprawdę oznacza “przyjazny dla środowiska”? Przejrzyjmy na oczy i nie dajmy się nabić w zieloną butelkę. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w rozpoznaniu nieuczciwych praktyk stosowanych przez firmy. 

Marka przyjazna dla środowiska, czyli jaka?

Wybrane firmy opierają swoją działalności na ogólnych stwierdzeniach, nie wyjaśniając ani nie podając przykładów na to, jakie działania podejmują na rzecz środowiska. Jeśli produkt lub usługa jest reklamowana jako „przyjazna dla środowiska” lub „zrównoważona” bez podania konkretnych szczegółów lub dowodów, może to być przypadek greenwashingu. Poznaj firmę i jej filozofię działania. Zrób szybki research. Sprawdź, jak to zrobić:

1. Dla tych co wiecznie goni czas: przejrzyj pełen opis produktu. Powinn_ś znaleźć tam informacje o:

 • pochodzeniu składników (ekologiczne, biodegradowalne)
 • opakowaniu (czy nadaje się do recyklingu)
 • ekologicznych certyfikatach
 • 2-3 zdania o firmie. Wybrane sklepy internetowe mogą mieć dedykowaną zakładkę z opisem firmy.

2. Dla tych, którzy potrafią znaleźć każdą informację w sieci: wejdź na stronę producenta i poszukaj jednej z zakładki tj.: O nas, Filozofia marki, Zrównoważony rozwój, Ekologia, Nasza wizja, Cele.

Firmy kosmetyczne i ze środkami czystości działające na rzecz zrównoważonego rozwoju 

Poniżej znajdziesz kilka przykładów jak marki angażują się lub samodzielnie podejmują inicjatywę, aby zapewnić nam bardziej zieloną przyszłość! Pamiętaj: jeśli firma ma na swoich kartach historii incydenty związane z naruszeniem zasad ochrony środowiska lub testowała swoje produkty na zwierzętach, to jest bardzo mało prawdopodobne, aby była to marka naprawdę przyjazna dla natury. Nie jest to jednak regułą! 

Automaty do ponownego napełniania butelek - Yope 

Yope ma wpisane w DNA troskę o naszą planetę. Firma zorganizowała kilka akcji wspierających faunę i naturę tj. Wspieramy pszczoły, Razem sadzimy Las czy też Dolina Biebrzy pod ochroną. Każde opakowanie (które znajdziesz u nas) nadaje się do recyklingu. Jest to również marka, która stworzyła automaty do ponownego napełniania butelek produktami Yope. Taki automat znajdziesz też w naszym sklepie stacjonarnym z produktami na wagę w Krakowie.

Polskie środki czystości od Laveco

To polska firma, która receptury swoich kosmetyków opracowuje samodzielnie we własnym laboratorium. Przy pracy zaangażowane są również uczelnie wyższe z całego kraju. Surowce kosmetyczne do produkcji “chemii” są kupowane tylko i wyłącznie od polskich dostawców. 

Chemia z niemiec - Sonnet

Firma działa na rynku już od 46 lat! Jej główną motywacją do produkcji środków czystości jest troska i poczucie odpowiedzialności za wodę. Producent środków czystości starannie dobiera surowce (biodegradowalne) i zwraca uwagę na źródła energii (połowa energii do produkcji produktów pochodzi z GREENPEACE ENERGY).

Eko certyfikat, certyfikatowi nierówny

Nie każdy listek, znaczek natural, pieczątka, chmurka, uśmiech, gałązka to certyfikat. Firmy sztucznie wykreowały nowe symbole mające do złudzenia przypominać oznaczenia potwierdzające ekologiczność i naturalność produktu. A z czego to wynika?

Możemy wyróżnić dwa główne powody:

 1. Brak środków na zakup certyfikatu - pamiętaj, że wśród marek, które kupujesz są mniejsze manufaktury, których inwestycje są ograniczone. Stawiają na jakość surowców, szklane opakowania, eko etykiety, a nie na zakup certyfikatu.  
 2. Greenwashing - próba (udana bądź też nie) bycia wśród TOP produktów.

Więcej o eko certyfikatach będziemy pisać w kolejnym wpisie na blogu.

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco!

Kliknij tutaj, aby zapisać się do newslettera 

O czym warto pamiętać: Niektóre marki tworzą swoje własne certyfikaty, które potem zamieszczają na opakowaniach. Nie zawsze jest to najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat ekologiczności produktu. 

Nie daj się zwieść opakowaniu z zielonym listkiem

Polacy zwracają uwagę na rodzaj opakowań produktów - tak wynika z przeprowadzonych raportów i badań. Agencja SW Research w ramach 4 edycji “EKOBaromentru” zapytała Polaków o to, czy chcieliby wprowadzenia przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. W przeważającej większości, odpowiedź brzmiała: tak.  

Badania Ekobarometru

Źródło: SW RESEARCH, EKObarometr, Na drodze do zielonego społeczeństwa, Listopad 2022 r.

Co więcej, dla uczestników badania rodzaj surowca zastosowanego w opakowaniach, stanowił istotny dowód na to, czy marka działa w ramach idei zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. 

Równocześnie jedną z powszechnych taktyk jest stosowanie przez firm opakowań z zielonym liściem lub innymi symbolami, które sugerują, że produkt jest przyjazny dla środowiska, nawet jeśli tak nie jest. Niektóre firmy mogą stosować opakowania biodegradowalne lub nadające się do kompostowania, ale nie wspominają, że materiały te rozkładają się tylko w określonych warunkach. Nie dostępnych na większości składowisk lub w zakładach recyklingu. 

Inne marki nie ujawniają, że materiały pochodzące z recyklingu zostały tylko częściowo poddane recyklingowi. Są też sytuacje w których proces recyklingu jest bardzo energochłonny, co powoduje znaczną ilość emisji gazów cieplarnianych.

Zakupy środków czystości i kosmetyków na wagę

Sklep zero waste w Krakowie

Alternatywą na zakupy rzeczy w plastikowych opakowaniach są produkty na wagę. W oŚrodku Czystości wybierasz spośród ponad 70 produktów. Są to sprawdzone i wydajne środki czystości i kosmetyki, w większości o skoncentrowanej formule. Kupujesz raz  - korzystasz od miesiąca do nawet kilku miesięcy. Produkty mogą być stosowane przez osoby o wrażliwej skórze i z atopowym zapaleniem skóry. Więcej na temat środków czystości na wagę i o sklepie less waste w Krakowie przeczytasz w poniższym tekście.

PRODUKTY NA WAGĘ - DOSTAWA ZAKUPÓW ZERO WASTE NA TERENIE KRAKOWA

Na co zwracać uwagę wybierając opakowanie eko produktu?

Brazowe szklane butelki less waste rozne rozmiary

Poniżej znajdziesz subiektywną listę, która jest wskazówką jak bardziej świadomie wybierać “eko” i “naturalne” opakowania.

 1. Materiał: poszukaj opakowań wykonanych z trwałych i biodegradowalnych materiałów, takich jak papier lub tektura z recyklingu, biotworzywa wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego lub materiały nadające się do kompostowania np. skrobia kukurydziana lub bambus.

 2. Certyfikaty: wybrane oznaczenia wskazują, że opakowanie zostało pozyskane w sposób odpowiedzialny i spełnia określone normy środowiskowe. Wydawane są przez organizacje takie jak: Forest Stewardship Council (FSC) oraz Sustainable Forestry Initiative (SFI).

 3. Rozmiar i kształt: wybierz opakowanie o rozmiarze odpowiednim do produktu. Produkt zapakowany warstwowo, zwiększa ilość odpadów i może negatywnie wpływać na środowisko.

 4. Produkcja i transport: wybieraj opakowania, które są produkowane i transportowane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i przy minimalnych emisjach, nie pozostawiających znacznego śladu węglowego. Możesz to zrobić wybierając i wspierając polskie marki takie jak Laveco.

 5. Recykling opakowań: szukaj opakowań, które można łatwo poddać recyklingowi, kompostowaniu lub ponownie wykorzystać.

Dla nas, już jesteś ekspertem! 

Poznałeś kilka sposób na to jak rozpoznać praktyki greenwashingu. Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących zakupów produktów oraz usług.

Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z weryfikacją eko produktów. Nie musisz od razu znać całego składu INCI i wszystkich certyfikatów.

Budowanie własnej i świadomej ścieżki zakupowej jest procesem, którego przez inne obowiązki, takie jak, praca, dom, wyjazd do rodziców, wizyta u lekarza, pilna sprawa w urzędzie, nie da się przyśpieszyć. Daj sobie popełniać błędy i powoli ucz się jak być bardziej less waste! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl