Lista ekologicznych certyfikatów, które warto znać 0
Lista ekologicznych certyfikatów, które warto znać

Certyfikaty eko - poznaj oznaczenia na produktach

Pojawia się coraz więcej marek, które chcą działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i w ramach realizowanej polityki firmy wdrażają rozwiązania proekologiczne. Wśród tych działań wyróżnia się m.in. organizację akcji na rzecz środowiska, korzystanie z materiałów przyjaznych naturze jak i starania, a następnie otrzymanie certyfikatu potwierdzającego ekologiczność/naturalność/organiczność produktu. 

Próba uzyskania certyfikatu przez firmy wiąże się często z długim i wymagającym procesem, Przedsiębiorstwo musi spełnić najczęściej szereg wymagań dotyczących samego produktu tj. składu, opakowania jak i logistyki, w tym dystrybucji produktu. 

Co to jest certyfikat ekologiczny?

Jest to dokument, który potwierdza, że dany produkt spełnia wymagania przedstawione w założeniach do przyznania symbolu ekologicznego. Kryteria otrzymania certyfikatu ekologicznego, są różne, w zależności od instytucji, która go wydaje. Instytucjami nadającymi certyfikat są firmy prywatne. Nie ma wśród nich instytucji państwowych. Certyfikaty wydawane są na określony czas. Producent musi spełniać określone normy i kryteria przez cały okres certyfikacji.

Rodzaje certyfikatów ekologicznych

Certyfikaty przyznawane są przez różne jednostki i ich wymagania, które należy spełnić aby go otrzymać oraz czas trwania może być różny, w obrębie jednego certyfikatu. Może on zależeć od kategorii, której on dotyczy. Stąd też czytając o poniższych dokumentach otrzymasz ogólne informacje o tym jakie możemy wyróżnić certyfikaty ekologiczne i czym się charakteryzują. 

Jak przebiega certyfikacja przez ECOCERT?

Jest to wymagający proces, w ramach którego niezależna jednostka certyfikująca sprawdza zgodność usługi lub systemu z wymaganiami środowiskowymi i społecznymi określonymi w normie. Organizacja przeprowadza jedną kontrolę w siedzibie firmy, która jest uzupełniona niezapowiedzianymi wizytami w ciągu roku. Ecocert certyfikuje zgodnie z ponad 150 programami. Posiada 27 międzynarodowych filii i działa lokalnie w ponad 130 krajach. Produkt z certyfikatem Ecocert są różnie identyfikowane i zależy to od rodzaju produktów. Należy znaleźć na nim jedną z poniższych informacji:

 • sformułowanie “certyfikowany przez Ecocert”
 • logo certyfikatu Ecocert
 • Nazwa normy

Kod nadany Ecocert przed Komisję Europejską:

 • FR-BIO-01 dla produktów we Francji
 • Kod kraju ISO -BIO-154 dla produktów ekologicznych poza Unią Europejską

Taki kod oznacza, że każde ze sformułowań znajdujące się na produkcie np. “organiczny” “ekologiczny” sprawdzono przez Ecocert. Certyfikat Ecocert potwierdza, że produkt zawiera średnio 99% składników pochodzenia naturalnego.

Certyfikat kosmetyków naturalnych lub organicznych - COSMOS

COSMOS to niezależna instytucja, w skład której wchodzą członkowie innych instytucji certyfikujących, w tym: BDIH, SOIL ASSOCIATION, ICEA, COSMEBIO. Produkt, który otrzymał certyfikat COSMOS, gwarantuje, że:

 • proces produkcji produktu jest przyjazny dla środowiska i z poszanowaniem zdrowia ludzkiego
 • kosmetyk nie zawiera składników petrochemicznych (z wyjątkiem dozwolonych konserwantów): parabenów, fenoksyetanolu, substancji zapachowych i syntetycznych barwników.
 • nie ma w nim GMO
 • opakowania nadają się do recyklingu

Produkt służący do pielęgnacji, otrzymuje certyfikat COSMOS tylko wtedy gdy minimum 95% zawartych w nim roślin jest pochodzenia organicznego, a w całej formule obecne jest co najmniej 20% składników organicznych (10% w przypadku produktów spłukiwanych). Warto wiedzieć, że woda, która jest często głównym składnikiem wielu kosmetyków i występuje na pierwszej pozycji w składzie INCI nie jest uznawana za organiczną ponieważ nie pochodzi z rolnictwa.

Europejski kwiatek - EU Ecolabel

Znaczek, który istnieje od 29 lat i jest uznawany w Europie, jak i na całym świecie. Aby uzyskać to oznaczenie, towar lub usługa powinna spełnić określone normy środowiskowe przez cały cykl życia: aż od wydobycia surowców, przez produkcję, dystrybucję i utylizację. Oznacza to, że sprawdzane jest nawet skąd pochodzą materiały do produkcji towaru lub usługi. 

EU Ecolabel wyróżnia aż 11 kategorii z kryteriami jakie produkty mają spełnić ponieważ cykl życia każdego produktu i usługi jest inny. Są to następujące kategorie:

 1. Sprzątanie
 2. Ubrania i tekstylia
 3. Pokrycia np. podłoga, dach
 4. Zrób to sam - farby i lakiery
 5. Sprzęt elektroniczny
 6. Meble i materace
 7. Ogród
 8. Zakwaterowanie na wakacjach
 9. Smary
 10. Papier
 11. Produkty do pielęgnacji ciała oraz produkty do pielęgnacji dla zwierząt

Każda z tych kategorii jest podzielona na dodatkowe podkategorie opisujące wymagania dla konkretnego produktu. Poniżej przykład dla produktów do sprzątania. Jest to grupa produktów, która obejmuje domowe i profesjonalne środki czystości. 

Produkty do sprzątania domu
Podkategorie:

 • Płyn do zmywarek
 • Środki do mycia naczyń
 • Środki do czyszczenia twardych powierzchni
 • Produkty do sprzątania wewnątrz
 • Detergenty do zmywarek (przemysłowych)

Mimo ścisłych i wymagających kryteriów obecnie jest już ponad 88 tysięcy produktów z certyfikatem EU Ecolabel.
W marcu 2023 roku wydano aż 2367 licencji, w tym na:

 • kosmetyczne produkty - 55
 • środki do prania - 105
 • przemysłowe środki czystości - 94
 • detergenty do zmywarek - 68
 • środki do mycia naczyń - 177

Wynika z tego, że 21% z tych licencji to produkty kosmetyczne i środki czystości.

Źródło: EU Ecolabel facts and figures, Number of EU Ecolabel products, 2023.

Vegan Society - oznaczenie “przyjazne dla zwierząt”

Jest to znak towarowy nadawany przez charytatywną organizację, która istnieje na rynku już od 79 lat. Sam znak funkcjonuje od 1990 r. Aby go otrzymać należy potwierdzić, że żaden z komponentów używanych do stworzenia produktu, nie był testowany na zwierzętach. Ten zakaz obowiązuje na każdym etapie produkcji. Licencja może być ważna od 12,24 lub 36 miesięcy. Opłata jest uzależniona od wielkości biznesu oraz ilości rejestrowanych produktów. 

Oznaczenie Vegan Society znajdują się na ponad 65 tysięcy produktach tj.:

 • kosmetykach
 • odzieży
 • żywności
 • napojach
 • artykułach gospodarstwa domowego

PAMIĘTAJ!

Certyfikacja dotyczy konkretnych produktów, a nie całej marki. Jeżeli firma wypuściła linię produktów wegańskich i posiada certyfikat Vegan Society, ale znajdują się np. na rynku chińskim to musimy sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta marka jest etyczna i czy możemy traktować ją jako cruelty free przez pryzmat linii produktów vegan.

Jako przykład można podać markę X, która przeszła zmiany w zakresie pochodzenia składników, surowców, produkcji, dystrybucji i gospodarki odpadami. Marka ta dołączyła do firm zatwierdzonych przez Cruelty Free International. Bardzo doceniamy te starania, jednak marka ta należy do koncernu, który działa na rynkach, gdzie dozwolone jest testowanie produktów na zwierzętach. 

Jakie ekologiczne certyfikaty warto dodać do powyższej listy?

Lista ekologicznych certyfikatów jest długa. Istnieje wiele niezależnych instytucji, które dokładnie sprawdzają i weryfikują przedsiębiorstwa pod kątem dostarczanych produktów. W powyższym artykule dotyczącym certyfikatów ekologicznych przedstawione jest tylko kilka z nich. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wymienione w powyższym artykule instytucje certyfikujące działają od minimum jednej dekady. Może to świadczyć o ich dokładności i rzetelności oraz ogromnym wkładzie w tworzenie zielonej przyszłości. 

Jeśli chcesz poznać inne certyfikaty - napisz jakie. Możesz to zrobić pisząc komentarz w social mediach: na instagramie lub facebooku. Twoja opinia jest dla nas ważna i pomaga kreować treści, które są ciekawe i inspirują innych do wdrażania zmian w duchu less lub zero waste.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl