Proszki do prania - porównanie komercyjnych i ekologicznych środków piorących 0
Proszki do prania - porównanie komercyjnych i ekologicznych środków piorących

Kiedy kilka lat temu przechodziłam na „jasną” stronę mocy, pierwszymi ze środków czystości, które wymieniłam były proszki do prania, całkowicie i szybko zrezygnowałam z chemii produkowanej przez wielkie koncerny i produktów typu „chemia z niemiec”. Przejście taką alejką w markecie kończyło się dla mnie zawrotami głowy i podrażnieniem błon śluzowych nosa. Też tak masz?

Coraz więcej wiadomo na temat wpływu środków czystości na nasz organizm, funkcjonowanie układu hormonalnego, nerwowego, oddechowego oraz na alergie skórne. Dodatkowo rośnie świadomość oraz nacisk na koncerny, żeby przestały stosować fosforany, które mają druzgocący wpływ na stan wód. Zaczęto stosować fosfoniany, estry kwasu fosfonowego, które są jednak słabo biodegradowalne. I zeolity, ale o nich więcej poniżej.

Wybrałam kilka składów proszków: koncernowych jak i ekologicznych. Chciałabym dzisiaj przedstawić ich porównanie biorąc pod uwagę czynniki takie jak skład, cenę i ilość zużywanego produktu na jedno pranie.

Patrząc na powyższe zestawienie ekologiczne proszki do prania są bardziej:

 • WYDAJNE: Ilość proszku na 1 pranie to średnio 35g / w komercyjnych proszkach do prania jest to średnio 71g.
 • EKONOMICZNE: Ekologicznym proszkiem do prania wypierzesz 11-krotnie więcej niż komercyjnymi środkami do prania: 1 kg proszku w przypadku komercyjnych środków starcza na 14 prań, a ekologicznych na prawie 25 prań. 
 • nieznacznie, ale jednak TAŃSZE w przypadku kosztu na jedno pranie:

Koszt jednego prania środkami ekologicznymi to 84 grosze.
Koszt jednego prania w komercyjnych środkach do prania to 90 groszy.

Porównanie ekologicznych i komercyjnych proszków do prania

SKLEP -> EKOLOGICZNE ŚRODKI DO PRANIA

Jakie związki znajdziemy w koncernowych proszkach do prania?

Produkty tego rodzaju powinny zawierać związki które, pomogą skutecznie usunąć plamy z ubrań - są to środki powierzchniowo-czynne, mające właściwości emulgujące, myjące i piorące. Do takich środków należą:

 • mydła
 • środki amfoteryczne, kationowe, anionowe 
 • niejonowe związki powierzchniowo czynne

Poniżej dokładnie, krok po kroku pokaże Ci jaki jest skład chemicznych proszków do prania:

 1. Anionowe środki powierzchniowo czynne – są skuteczne w zwalczaniu tłustych plam, natomiast niejonowe środki powierzchniowo czynne efektywnie usuwają plamy po smarach. 
 2. Kationowe środki powierzchniowo czynne odpowiadają za zmiękczanie tkanin i mają właściwości dezynfekujące.[1] Krótko mówiąc związki te sprawiają, że zmienia się napięcie powierzchniowe wody i jest ona w stanie wejść w reakcję chemiczną z tłuszczem.
 3. Mydło (proszek nr 1) – (Syntetyczne czy naturalne? Nie wiemy) należy do środków powierzchniowo czynnych. Są to sole kwasów tłuszczowych, które mają szerokie zdolności do usuwania brudu.[2]

Jakich związków unikać wybierając proszek do prania?

Jakich związków unikać w proszkach do prania

Analizując kolejne składniki zawarte w badanych proszkach do prania, znajdziemy:

 1. Polikarboksylany – należące do wypełniaczy, są to związki chemiczne będące pochodnymi ropy naftowej, właściwie nie podlegają biodegradacji. Ich obecność w proszkach uzasadnia się tym, że redukują twardość wody i przeciwdziałają powstawaniu osadu w pralce. Związki te teoretycznie uznawane są za bezpieczne dla skóry, o ile uznamy, że pochodne ropy naftowej mogą być bezpieczne.
 2. Fosfoniany – należące do sekwestrantów. Są one teoretycznie mniej szkodliwe dla środowiska niż fosforany, które odpowiadają za proces eutrofizacji i zaburzają funkcjonowanie ekosystemów. Wpływ związków fosforoorganicznych na nasze zdrowie najprawdopodobniej wyjdzie na jaw za kilka lat. Aktualnie w bazie danych UE dotyczącej składników detergentów wymienione są w dziale trwałych substancji chemicznych. Niestety fosfoniany stosowane w środkach czystości są słabo biodegradowalne. Nie ulegają bioakumulacji i nie wykazują toksyczności. Ich powolna biodegradacja nie stwarza podobno, aż tak wysokiego ryzyka dla środowiska naturalnego. [3]
 3. Zeolity (związki syntetyczne) - pojawiły się jako alternatywa dla fosforanu, mimo że ich biodegradacja trwa długo. Można znaleźć informacje, że zeolity źle wypłukują się w praniu. Zatem podczas suszenia czy użytkowania rzeczy wypranych wdychamy je, co może mieć konsekwencje zdrowotne.   

  Używanie zeolitów w proszkach do prania

 4. Enzymy - rozkładają cząsteczki brudu, likwidują mikrowłókiena i chronią ubrania przed mechaceniem i niszczeniem, ale mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych i działać alergicznie. Enzymy które znajdziemy w proszkach to proteazy, amylazy, lipazy i celulazy. Są skuteczne w niewielkich stężeniach oraz w niskiej temperaturze, ulegają biodegradacji. [5]
 5. Kompozycja zapachowa – zapachy od których wiruje nam w głowie i kręci w nosie to nic innego jak sztuczne, syntetyczne „kompozycje” powstające na bazie ropy naftowej i innych substancji, np. benzenu, który jest rakotwórczy. Z naturalną świeżością nie mają nic wspólnego. Są częstymi alergenami, a przerażający jest fakt, że znajdziesz je już w proszkach i płynach do prania ubranek dziecięcych. Poniżej publikujemy listę najbardziej alergizujących substancji z listy Komisji Europejskiej. Wśród nich znajdziesz: Linalool, czy też Hexyl Cinnamal. 

  Lista najbardziej alergizujących substancji z listy Komisji Europejskiej

 6. Wybielacze optyczne – powodują uczulenia i podrażnienia.
 7. Wybielacze chlorowe – np. podchloryn sodu lub wapnia – wybielają i mają właściwości dezynfekcyjne. Niestety, mogą powodować podrażnienie błon śluzowych.

A jak wygląda skład ekologicznych środków czystości?

Analizując skład ekologicznych środków czystości, można być pewnym, że rządzi tu NATURA. Proszki są w pełni biodegradowalne i nie przyczyniają się do niszczenia środowiska. Jeśli pachną to tylko NATURALNYMI olejkami eterycznymi, dlatego ich zapach jest delikatny, subtelny. Nie działa drażniąco na błony śluzowe nosa. Przy stosowaniu olejków natomiast musimy zawsze pamiętać, że mogą wywoływać one alergie.

Poniżej znajdziesz opisany skład proszku do prania BALJA (proszek dostępny jest TUTAJ)

Skład proszku do prania BALJA

 1. Węglan sodu to inaczej soda kalcynowana, sól kwasu węglowego i sodu, posiada właściwości higroskopijne, pochłania wilgoć i wiąże się z wodą. Występuje naturalnie i jest nieszkodliwa dla środowiska.
 2. Siarczan sodu, sól kwasu siarkowego i sodu. Bezwodny siarczan sodu stosuje się jako środek pochłaniający wodę. Stosowana w medycynie jako tzw. sól glauberska.
 3. Chlorek sodu to nic innego jak sól kuchenna. Znana i bezpieczna.
 4. Cytrynian sodu w środkach czystości odpowiada za zmiękczanie wody i zapobiega powstawaniu osadów kamiennych.
 5. Mydło – Aleppo, najbardziej cenione naturalne mydło z oliwy i oleju z liści laurowych.
 6. Krzemian sodu to nie toksyczna substancja, występująca w przyrodzie, nieszkodliwa dla środowiska. Zapobiega łączeniu się cząsteczek brudu w większe, nierozpuszczalne agregaty i przyczepianiu brudu do tkanin. Chroni sprzęt przed korozją. [7]
 7. Karboksymetyloinulina pozyskiwana z korzenia lukrecji, wiąże cząsteczki brudu i wspomaga ich usuwanie. [8]
 8. Enzymy (amylaza, subtylizyna) zapobiegają mechaceniu i niszczeniu tkanin, pomagają usunąć trudne plamy.
 9. Karmeloza sodu - stabilizator i substancja przeciwzbrylająca. W przemyśle spożywczym jest używana jako środek zagęszczający, wypełniacz, emulgator, błonnik pokarmowy i środek przeciwzbrylający.

Proszek do białego prania dodatkowo zawiera wodorowęglan sodu, i nadwęglan sodu czyli naturalne wybielacze.

Podsumowując - jaki wybrać proszek do prania? Ekologiczny!

Ekologiczne płyny i proszki do prania mogą być tańsze i mieć większą wydajność od tych koncernowych, szeroko dostępnych w sklepach. Mniej szkodzą Tobie i środowisku. Dodatkowo, wspierasz polskich producentów i manufaktury produkujące własne naturalne produkty. 

Odrzuć te toksyczne substancje i produkty, zadbaj o siebie, o dzieci, jeśli je posiadasz i z myślą o Matce Ziemi, wypróbuj eko proszki. Na pewno nie zawiedziesz się ich skutecznością. Jeśli brakuje Ci w naturalnych środkach czystości zapachu - dodaj kilka kropel olejku eterycznego, dzięki czemu nadasz praniu lekki zapach. To jak, przekonałam Cię?

______

Źródła:

[1] https://czytamyetykiety.pl/blog/kosmetyki/proszki-do-prania-jak-wybrac-najlepszy/
[2] https://cleanright.eu/pl/13-site-content/1280-composition-and-ingridients-pl.html
[3] https://www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/ekologiczne-receptury-produktow-do-prania
[4] http://pralnictwo.pl/xxviii-konferencja/
[5] https://dziecisawazne.pl/proszki-do-prania-jak-czytac-etykiety/
[6] https://www.babyboom.pl/niemowleta/pielegnacja/bezpieczne-dla-zdrowia-produkty-do-prania-sa-wreszcie...
[7] https://dziecisawazne.pl/proszki-do-prania-jak-czytac-etykiety/
[8] https://mamachemik.pl/proszki-do-prania-balja/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl