Proszki do prania - porównanie komercyjnych i ekologicznych środków piorących 0
8.jpg

Kiedy kilka lat temu przechodziłam na „jasną” stronę mocy, pierwszymi ze środków czystości, które wymieniłam były proszki do prania, całkowicie i szybko zrezygnowałam z chemii produkowanej przez wielkie koncerny i produktów typu „chemia z niemiec”.

Przejście taką alejką w markecie kończyło się dla mnie zawrotami głowy i podrażnieniem błon śluzowych nosa. Też tak masz?

Coraz więcej wiadomo na temat wpływu środków czystości na nasz organizm, funkcjonowanie układu hormonalnego, nerwowego, oddechowego oraz na alergie skórne. Dodatkowo rośnie świadomość oraz nacisk na koncerny, żeby przestały stosować fosforany, które mają druzgoczący wpływ na stan wód. Zaczęto stosować fosfoniany, estry kwasu fosfonowego, które są jednak słabo biodegradowalne. I zeolity, ale o nich więcej poniżej.

Wybrałam kilka składów proszków, koncernowych i chciałabym dzisiaj przedstawić ich porównanie biorąc pod uwagę czynniki takie jak skład, cenę i ilość zużywanego produktu na jedno pranie.

PROSZEK X1 –
Cena za opakowanie – ok. 46zł

3.38 kg/52 prania

Ilość proszku na 1 pranie: 65 g

Koszt jednego prania: 0,89 gr

Cena za kilogram: 13,61 zł

Ilość prań za cenę 1kg; 15,4 prań

Skład:

Do koloru: 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne, <5% niejonowe środki powierzchniowo czynne, mydło, polikarboksylany, fosfoniany, mydlo, zeolit, enzymy, kompozycja zapachowa

Do białego: 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne, związek wybielający na bazie tlenu, <5% niejonowe środki powierzchniowo czynne, mydło, polikarboksylany, fosfoniany, zeolit, enzymy, rozjaśniacz optyczny, kompozycja zapachowa (Linalool)

PROSZEK X2

Cena za opakowanie: ok. 40zł

3,38kg/ 45 prania

Ilość proszku na 1 pranie: 75 g

Koszt jednego prania: 0,89 gr / pranie

Cena za kilogram: 11,90 zł

Ilość prań za 1kg: 13,3

SKŁAD:

Do koloru: 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne, <5% niejonowe środki powierzchniowo czynne, fosfoniany, polikarboksylany, zeolity, enzymy, kompozycje zapachowe.

Do białego: 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne, związki wybielające na bazie tlenu, <5% niejonowe środki powierzchniowo czynne, fosfoniany, polikarboksylany, zeolit, enzymy, rozjaśniacze optyczne, kompozycje zapachowe.

PROSZEK X3

Cena za opakowanie ok. 17zł

1,35 kg/18 prań

Ilość proszku na 1 pranie: 75g

Koszt jednego prania: 0,94 gr/pranie

Cena za kilogram: 12,50 zł

Ilość prań za 1kg: 13,3

SKŁAD:

Do koloru: 5-15 % Anionowe środki powierzchniowo czynne; <5% Niejonowe środki powierzchniowo czynne, Fosfoniany, Polikarboksylany, Zeolity; Enzymy, Kompozycje zapachowe, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.(syntetyczne substancje zapachowe)

Do białego: 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne, <5% niejonowe środki powierzchniowo czynne, związki wybielające na bazie tlenu, fosfoniany, polikarboksylany, zeolity, enzymy, rozjaśniacze optyczne, kompozycje zapachowe, hexyl cinnamal, limonene, linalool

Jakie związki znajdziemy w koncernowych proszkach do prania?

Produkty tego rodzaju powinny zawierać związki które usuną plamy z ubrań, odpowiedzialne za to są środki powierzchniowo- czynne.
Do środków tych należą: mydła, środki amfoteryczne, kationowe, anionowe oraz niejonowe związki powierzchniowo czynne.

Anionowe środki powierzchniowo czynnesą skuteczne w zwalczaniu tłustych plam, natomiast niejonowe środki powierzchniowo czynne efektywnie usuwają plamy po smarach. Kationowe środki powierzchniowo czynne odpowiadają za zmiękczanie tkanin i mają właściwości dezynfekujące.[1]
Krótko mówiąc związki te sprawiają, że zmienia się napięcie powierzchniowe wody i jest ona w stanie wejść w reakcje chemiczną z tłuszczem.

Mydło (proszek X1) – (Syntetyczne czy naturalne? Nie wiemy) należy do środków powierzchniowo czynnych. Są to sole kwasów tłuszczowych, które mają szerokie zdolności do usuwania brudu.[2]

A dalej znajdziemy:

Polikarboksylany – należące do wypełniaczy, są to związki chemiczne będące pochodnymi ropy naftowej, właściwie nie podlegają biodegradacji. Ich obecność w proszkach uzasadnia się tym, redukują twardość wody i przeciwdziałają powstawaniu osadu w pralce. Związki te teoretycznie uznawane są za bezpieczne dla skóry, o ile uznamy, że pochodne ropy naftowej mogą być bezpieczne….

Fosfoniany – należące do sekwestrantów, teoretycznie są mniej szkodliwe dla środowiska niż fosforany (które odpowiadają za proces eutrofizacji i zaburza funkcjonowanie ekosystemów), jednak wpływ związków fosforoorganicznych na nasze zdrowie zapewne wyjdzie na jaw za kilka lat. Aktualnie w bazie danych UE dotyczącej składników detergentów wymienione są w dziale trwałych substancji chemicznych. Niestety fosfoniany stosowane w środkach czystości są słabo biodegradowalne. Nie ulegają bioakumulacji i nie wykazują toksyczności, ich powolna biodegradacja nie stwarza aż tak wysokiego ryzyka dla środowiska naturalnego. [3]

Zeolity (związki syntetyczne)- pojawiły się jako alternetywa dla fosforanu. Ponieważ nie degraduje środowiska tak jak fosforany, mimo że ich biodegradacja trwa długo. Zaobserwowano w nich niepokojący poziom zeolitów w kurzu domowym w przypadku domów. Można znaleźć informacje, że zeolity źle wypłukują się w praniu. Zatem podczas suszenia czy użytkowania rzeczy wypranych wdychamy je, co może mieć konsekwencje zdrowotne.

„W 2007 roku opublikowano wyniki badań szwedzkich naukowców, którzy stwierdzili, że używanie zeolitów w proszkach do prania powoduje ich duże stężenie w kurzu domowym, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie suszy się i składuje pranie. Jest o tyle ważne, że wdychanie zeolitów (w stężeniu powyżej normy, czyli 1 mg zeolitów na 1 m3 powietrza) jest szkodliwe. Zeolity wdychane z powietrzem (na przykład w postaci kurzu) mogą być rakotwórcze”.[4]

Enzymy - rozkładają cząsteczki brudu, likwidują mikrowłókiena i chronią ubrania przed mechaceniem i niszczeniem, ale mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych i działać alergicznie.

Enzymy które znajdziemy w proszkach to proteazy, amylazy, lipazy i celulazy. Są skuteczne w niewielkich stężeniach oraz w niskiej temperaturze, ulegają biodegradacji. [5]

Kompozycja zapachowa – zapachy od których wiruje nam w głowie i kręci w nosie to nic innego jak sztuczne, syntetyczne „kompozycje” powstające na bazie ropy naftowej i innych substancji, np. benzenu, który jest rakotwórczy. Z naturalną świeżością nie mają nic wspólnego. Są częstymi alergenami, a przerażający jest fakt, że znajdziesz je już w proszkach i płynach do prania ubranek dziecięcych.

Najbardziej alergizujące substancje z listy Komisji Europejskie to np.:
Linalool,
Citronellol,
Coumarin (Kumaryna),
Hexyl Cinnamal,

a także inne, które są określane jako perfum, fragrance lub ogólnie jako kompozycja zapachowa.[6]

Wybielacze optyczne –Powodują uczulenia i podrażnienia.

Wybielacze chlorowe – np. podchloryn sodu lub wapnia – wybielają i właściwości dezynfekcyjne. Mogą powodować podrażnienie błon śluzowych.

A jak to wygląda w ekologicznych środkach czystości?


JOHN ECON

Cena za opakowanie – 33zł/ 2kg

2 kg/ok 50 prań

Ilość proszku na 1 pranie: 30/40 g

Koszt jednego prania: 0,49 zł – 30g, 0,66zł – 40g

Cena za kilogram: 16,50 zł

Ilość prań za cenę 1kg: 15,15

Skład:
Do koloru: Węglan sodu, siarczan sodu, metakrzemian sodu, siarczan magnezu, cytrynian sodu, mydło roślinne < 30%, naturalne olejki eteryczne

Do białego: Weglan sodu, nadwęglan sodu, wodorowęglan sodu, siarczan sodu, metakrzemian sodu, cytrynian sodu, mydło roślinne < 30%, naturalne olejki eteryczne

KLAREKO

Cena za opakowanie – 40zł/ 1kg

Ilość proszku na 1 pranie: 30g

Koszt jednego prania: 1,20 gr

Cena za kilogram: 40 zł

Ilość prań za cenę 1kg: 33,3

Skład:
Do koloru:
węglan sodu, chlorek sodu, mydło roślinne <15%, siarczan magnezu, tetraboran sodu, karboksymetyloceluloza, cytrynian sodu, metakrzemian sodu, naturalne olejki eteryczne*
*słodka pomarańcza i lawenda - zawiera olejek pomarańczowy (LIMONENE), olejek lawendowy (LINALOOL).

Do białego: węglan sodu, nadwęglan sodu <30%, chlorek sodu, siarczan magnezu, tetraboran sodu, karboksymetyloceluloza, cytrynian sodu, TAED, metakrzemian sodu, naturalne olejki eteryczne*…
*słodka pomarańcza i lawenda - zawiera olejek pomarańczowy (LIMONENE), olejek lawendowy (LINALOOL).

BALJA 

Cena za opakowanie – 33zł/ 1,6kg

Ilość proszku na 1 pranie: 40 g

Koszt jednego prania: 0,83 gr

Cena za kilogram: 20,60 zł

Ilość prań za cenę 1kg: 25

Skład:

Do koloru: węglan sodu, siarczan sodu, chlorek sodu, cytrynian sodu, 5-15% mydło*, krzemian sodu, karmeloza sodu*, karboksymetyloinulina*, enzymy.

Do białego: wodorowęglan sodu, siarczan sodu, węglan sodu, chlorek sodu, 5-15% związki wybielające na bazie tlenu (nadwęglan sodu), cytrynian sodu, 5-15% mydło*, krzemian sodu, karmeloza sodu*, karboksymetyloinulina*, enzymy.
*składnik pochodzenia roślinnego.

Analizując skład ekologicznych środków czystości, można być pewnym, że rządzi tu NATURA. Proszki są w pełni biodegradowalne, nie rujnują środowiska, jeśli pachną to NATURALNYMI olejkami eterycznymi, dlatego ich zapach jest delikatny i subtelny, nie drażniący.
Przy stosowaniu olejków natomiast musimy zawsze pamiętać, że mogą wywoływać alergie.

Weźmy pod lupę skład proszku BALJA:

Węglan sodu to inaczej soda kalcynowana, sól kwasu węglowego i sodu, posiada właściwości higroskopijne, pochłania wilgoć i wiąże się z wodą. Występuje naturalnie i jest nieszkodliwa dla środowiska.

Siarczan sodu, sól kwasu siarkowego i sodu. Bezwodny siarczan sodu stosuje się jako środek pochłaniający wodę. Stosowana w medycynie jako tzw. sól glauberska.

Chlorek sodu to nic innego jak sól kuchenna. Znana i bezpieczna.

Cytrynian sodu w środkach czystości odpowiada za zmiękczanie wody i zapobiega powstawaniu osadów kamiennych.

Mydło – Aleppo, najbardziej cenione naturalne mydło z oliwy i oleju z liści laurowych.

Krzemian sodu to nietoksyczna substancja, występująca w przyrodzie, nieszkodliwa dla środowiska. Zapobiega łączeniu się cząsteczek brudu w większe, nierozpuszczalne agregaty i przyczepianiu brudu do tkanin. Chroni sprzęt przed korozją. [7]

Karboksymetyloinulina uzyskiwana z korzenia lukrecji, wiąże cząsteczki brudu i wspomaga ich usuwanie. [8]

Enzymy (amylaza, subtylizyna) zapobiegają mechaceniu i niszczeniu tkanin, pomagają usunąć brudne plamy.

Karmeloza sodu - stabilizator i substancja przeciwzbrylająca. W przemyśle spożywczym jest używana jako środek zagęszczający, wypełniacz, emulgator, błonnik pokarmowy i środek przeciwzbrylający.

Proszek do białego dodatkowo zawiera wodorowęglan sodu, i nadwęglan sodu czyli naturalne wybielacze.

 

Podsumowując, sprawdź porównanie cenowe i wydajności koncernowych proszków i ekologicznych (z Polskich manufaktur na dodatek :) ).

Odrzuć te toksyczne substancje i produkty, zadbaj o siebie, o dzieci, jeśli je posiadasz i z myślą o Matce Ziemi, wypróbuj eko proszki. Na pewno nie zawiedziesz się ich skutecznością.

A do prania zawsze możesz dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego i nadać mu lekki zapach.

 

To jak, przekonałam Cię?

 

 

 

Źródła:

[1] https://czytamyetykiety.pl/blog/kosmetyki/proszki-do-prania-jak-wybrac-najlepszy/
[2] https://cleanright.eu/pl/13-site-content/1280-composition-and-ingridients-pl.html
[3] https://www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/ekologiczne-receptury-produktow-do-prania
[4] http://pralnictwo.pl/xxviii-konferencja/
[5] https://dziecisawazne.pl/proszki-do-prania-jak-czytac-etykiety/
[6] https://www.babyboom.pl/niemowleta/pielegnacja/bezpieczne-dla-zdrowia-produkty-do-prania-sa-wreszcie...
[7] https://dziecisawazne.pl/proszki-do-prania-jak-czytac-etykiety/
[8] https://mamachemik.pl/proszki-do-prania-balja/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl