Jakie środki czystości są bezpieczne dla mam i kobiet w ciąży? 0
Jakie środki czystości są bezpieczne dla mam i kobiet w ciąży?

Jakie środki czystości są bezpieczne dla mam i kobiet w ciąży?

Czym sugerować się wybierając środki czystości będąc w ciąży? Jakich produktów unikać, a jakie powinny znaleźć się w domu kiedy potomstwo przyszło już na świat? 

Pamiętaj, że spodziewając się dziecka nie musisz rezygnować ze sprzątania (o ile czujesz się dobrze i Twoje wyniki badań są w normie). Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci wybrać naturalne środki czystości o potwierdzonej skuteczności, nie mających negatywnego wpływu na stan zdrowia.

Środki chemiczne a ciąża

O szkodliwości produktu przeczytasz na opakowaniu. Znajdziesz tam ostrzeżenie od producenta oraz w jaki sposób stosować środek. Nie łącz środków zawierających amoniak i chlor ponieważ te substancje tworzą trujący gaz (dla każdego). Zawsze sprzątaj w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach i noś rękawiczki. 

 Jakich środków czystości unikać w ciąży

Staraj się wybierać produkty o prostym i w miarę zrozumiałym dla Ciebie składzie. Długa lista w składzie INCI nie oznacza, że produkt będzie bardziej skuteczny. Listę wybranych szkodliwych i bezpiecznych substancji znajdziesz do pobrania TUTAJ po zapisie do newslettera. Poniżej znajdziesz zestawienie dwóch produktów, w którym przykładowo pokazuje skład oraz co pod nim się kryje.

Porównanie środków do prania dedykowanych dla dzieci

Opierałam się przy tym porównaniu na płynie do płukania ubranek dziecięcych marki SWONCO, który jest dostępny w sklepie online i stacjonarnym. W sklepie stacjonarnym w Krakowie masz możliwość zakupu tego produktu na wagę. O dostawie środków czystości na wagę w Krakowie możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

Płyny do prania

Firma x Delikatny płyn zmiękczający do płukania tkanin 

SWONCO Płyn do płukania ubranek dziecięcych i niemowlęcych 1l BABY ALOE

Pojemność

2 litry

1 litr

Cena za opakowanie

15,53 zł

32,00 zł

Na ile wystarcza prań

25

35

Koszt jednego prania

0,62 zł

0,91 zł

Skład

5% lub więcej

Lecz mniej niż 15% kationowe środki powierzchniowo czynne

Konserwant (Phenoxyethanol)

Kompozycja Zapachowa

Wyciąg z owsa, wyciąg z pszenicy, 10-15% ekologiczne sekwestranty w tym kwasek cytrynowy. Dla wersji zapachowej dodatkowe surowce: wyciąg z aloesu, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z czarnej herbaty, wyciąg z melona, wyciąg z borówki amerykańskiej

 

Płyny do prania

Firma x Płyn zmiękczający do płukania tkanin 2 l

Ekologiczny płyn do płukania ubranek dziecięcych i niemowlęcych 1l BABY ALOE

Pojemność

2 litry

1 litr

Cena za opakowanie

15,53 zł

32,00 zł

Na ile wystarcza prań

25

35

Koszt jednego prania

0,62 zł

0,91 zł

Skład

5% lub więcej

Lecz mniej niż 15% kationowe środki powierzchniowo czynne

Konserwant (Phenoxyethanol)

Kompozycja Zapachowa

Wyciąg z owsa, wyciąg z pszenicy, 10-15% ekologiczne sekwestranty w tym kwasek cytrynowy. Dla wersji zapachowej dodatkowe surowce: wyciąg z aloesu, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z czarnej herbaty, wyciąg z melona, wyciąg z borówki amerykańskiej

W środkach od Firmy X znajdziemy dwa składniki, które są warte omówienia: konserwant Phenoxyethanol oraz kompozycję zapachową

Konserwant (Phenoxyethanol) - szkodliwy czy nie? 

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych ten związek jest dopuszczony do użytku w maksymalnym stężeniu 1%. Niekorzystne skutki ogólnoustrojowe zaobserwowano tylko w badaniach toksykologicznych na zwierzętach, gdy poziom narażenia na tą substancję był wielokrotnie razy wyższy, niż te na które narażeni są konsumenci. Badania zostały przeprowadzone m.in. na królikach oraz szczurach. Konserwant nie ma również działania rakotwórczego. 

Jedynie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Zdrowia Produktów we Francji zaleciła nie stosowanie tego konserwantu w produktach kosmetycznych przeznaczonych do pieluszek (w tym chusteczek) dla dzieci poniżej 3 roku życia. 

Warto wiedzieć, że Phenoxyethanol to również składnik zapachowy używany w mieszankach zapachowych (spotkasz je w składzie INCI pod nazwą parfum/kompozycja zapachowa).

Czym jest kompozycja zapachowa w środkach czystości?

Składniki chemiczne samego zapachu są chronione jako tajemnice handlowe i opisane na etykiecie jedynie jako między innymi:

  • Perfume
  • Fragrance
  • Parfum
  • Essential oil blend
  • Aroma

Jest to ponad 3 tysiące różnych substancji pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego. Wybrane związki są pochodną ropy naftowej, ale nie wszystkie! Kompozycja zapachowa to też składniki pochodzące z olejków eterycznych. Dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem zapoznać się z etykietą produktu.

W jakim celu dodawane są kompozycje zapachowe?

  1. Poprawienie zapachu poprzez dodanie olejków eterycznych lub/oraz syntetycznych zapachów
  2. Stosowanie zapachów “maskujących” w celu usunięcia brzydkiego zapachu. 

Kompozycja zapachowa w srodkach czystosci

Jak wybierać naturalne produkty i uniknąć greenwashingu?

Lista substancji zawartych w kosmetykach i środkach czystości jest długa i nie jest łatwo wybrać produkt, który będzie w 100% naturalny lub potwierdzony wiarygodnymi certyfikatami potwierdzającymi jego ekologiczność. Produkty dedykowane dla dzieci z AZS lub alergików mogą zawierać sztuczne kompozycje zapachowe, które będą nasilały objawy alergiczne. Opakowanie lub etykieta nie musi mieć symboli wskazujących na to, że jest to produkt naturalny. Listek lub zielona butelka nie zawsze oznacza, że jest to ekologiczny środek. 

Na co więc zwracać uwagę w składzie wybierając środki czystości dla mam i dzieci?

Nie kupuj środków z:

  • Chlorine - chlorem
  • Kompozycją zapachową - jeśli nie masz na opakowaniu informacji o zastosowaniu konkretnego olejku eterycznego
  • Amoniakiem 

Lista potencjalnie szkodliwych środków jest dłuższa, jednak warto stawiać małe kroki i wdrażać drobne zmiany do swojego życia. Jednorazowa styczność z chlorem lub inną toksyczną substancją nie powinna też drastycznie zaszkodzić, co nie oznacza, że nie należy tego unikać będąc w ciąży. Wybierając naturalne i przetestowane środki czystości możesz czuć się spokojnie.

Wybrane produkty, które możesz stosować będąc w ciąży lub będąc mamą

SWONCO - płyn do prania bezpieczny dla mam
SWONCO Płyn do płukania ubranek dziecięcych i niemowlęcych 1l BABY ALOE

 

Proszek do prania pieluch wielorazowych
BALJA Proszek do prania pieluch wielorazowych

 

Ekologiczny płyn do prania dla dzieci
Ekologiczny płyn do prania ubranek dziecięcych 1,5L Baby Aloe

Źródła:

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I  RADY (WE) NR 1223/2009 z dnia 30  listopada 2009  r. dotyczące produktów kosmetycznych

Dréno,T. Zuberbier,C. Gelmetti,G. Gontijo,M. Marinovich, Safety review of phenoxyethanol when used as a preservative in cosmetics, 2019

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl