Jakie środki czystości są bezpieczne dla mam i kobiet w ciąży? 0
Jakie środki czystości są bezpieczne dla mam i kobiet w ciąży?

Jakie środki czystości są bezpieczne dla mam i kobiet w ciąży?

Czym sugerować się wybierając środki czystości będąc w ciąży? Jakich produktów unikać, a jakie powinny znaleźć się w domu kiedy potomstwo przyszło już na świat? 

Pamiętaj, że spodziewając się dziecka nie musisz rezygnować ze sprzątania (o ile czujesz się dobrze i Twoje wyniki badań są w normie). Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci wybrać naturalne środki czystości o potwierdzonej skuteczności, nie mających negatywnego wpływu na stan zdrowia.

Opracowaliśmy także listę bezpiecznych detergentów do prania dla najmłodszych, alergików oraz osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry.

Środki chemiczne a ciąża.

Silne środki do sprzątania domu lub prania tj. nierozcieńczony wybielacz, produkty do czyszczenia piekarnika lub też odświeżacze powietrza mogą zawierać toksyczne substancje, które utrzymują się w powietrzu nawet do kilku godzin. 

O szkodliwości danego środka przeczytasz na opakowaniu. Znajdziesz tam ostrzeżenie od producenta oraz informację w jaki sposób stosować środek.

Nie łącz środków zawierających amoniak i chlor ponieważ te substancje tworzą trujący gaz (dla każdego). Zawsze sprzątaj w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach i noś rękawiczki. 

 

Staraj się wybierać produkty o prostym i w miarę zrozumiałym dla Ciebie składzie. Długa lista w składzie INCI nie oznacza, że produkt będzie bardziej skuteczny. Listę wybranych szkodliwych i bezpiecznych substancji znajdziesz do pobrania we wpisie na temat substancji w środkach czystości po zapisie do newslettera.

Jak wybierać bezpieczne detergenty do sprzątania domu?

Jak wybrać środki czystości dla alergików i małych dzieci

Alergie skórne mogą wystąpić niezależnie od wieku: u dorosłych, jak i u dzieci i niemowląt, których skóra jest szczególnie podatna na działanie drażniących substancji w proszkach do prania. 

Poniżej znajdziesz listę, która może być pomocna przy wyborze środków czystości dla alergika:

 1. Unikaj drażniących substancji w składzie: mocnych konserwantów, agresywnych wybielaczy oraz sztucznych barwników.
 2. Zrezygnuj z intensywnych zapachów: kompozycja zapachowa czy olejki eteryczne mogą uczulać.
 3. Właściwe dozowanie: stosuj produkt do prania zgodnie z zaleceniem producenta. Przy zbyt dużej ilości proszku lub płynu do prania, środek może nie zostać dostatecznie wypłukany i w kontakcie ze skórą dziecka wywoła reakcję alergiczną.

Subiektywne top marki z ekologicznymi środkami do prania ubranek dziecięcych 

Skóra niemowląt i osób zmagających się z alergią lub/oraz AZS jest wyjątkowo wrażliwa na mocne detergenty i konserwanty zawarte w środkach czystości. Sprawdź wybrane produkty stworzone z myślą o delikatnej pielęgnacji i w trosce o środowisko!

Naturalny wybór - płyny do prania od marki SWONCO

Hipoalergiczne koncentraty i płyny do prania ubranek dziecięcych dostępne w wariantach zapachowych i bezzapachowych. Nie zawierają substancji, które mogłyby działać drażniąco na wrażliwą skórę dziecka. Są to produkty do prania bez sztucznych barwników, parabenów, rozpuszczalników, alkoholu i fosforanów. Dzięki formule koncentratu starczają na dłużej  - płyn do prania baby aloe to aż 60 prań. Pełen skład każdego ekologicznego środka czystości od marki SWONCO znajdziesz w poszczególnych opisach produktów. 

Środki do prania SWONCO

Mamo w stylu zero waste - to coś dla Ciebie! Proszek do prania pieluch wielorazowych BALJA

Delikatny i skuteczny proszek do prania pieluch wielorazowych, jak i białych i jasnych ubranek dzieci. Pozostawia ubrania miękkie i przyjemne w dotyku! W skład proszku wchodzą naturalne kompozycje substancji roślinnych i mineralnych. To produkt odpowiedni dla wegan i wegetarian.

Proszek do prania od BALJA nie zawiera środków zapachowych i barwników. Jest bez konserwantów i nie znajdziesz w nim rozjaśniaczy optycznych ani chloru.

Proszek do prania pieluch wielorazowych

Przeprowadzone badania wykazały skuteczność przeciwko bakteriom.

W 40 stopniach w czasie 60 min wykazuje działanie bakteriobójcze wobec:

 • Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442 w stężeniu 1,89 g/l 
 • Staphylococcus aureus ATCC 6538 w stężeniu 2,64 g/l 
 • Escherichia coli ATCC 10536 w stężeniu 1,89 g/l 
 • Enterococcus hirae ATCC 10541 w stężeniu 2,64 g/l

W 60 stopniach w czasie 60 min wykazuje działanie bakteriobójcze wobec:

 • Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442 w stężeniu 1,89 g/l 
 • Staphylococcus aureus ATCC 6538 w stężeniu 1,89 g/l 
 • Escherichia coli ATCC 10536 w stężeniu 1,89 g/l 
 • Enterococcus hirae ATCC 10541 w stężeniu 2,64 g/l 
 • Enterococcus faecium ATCC 6057 w stężeniu 1,89 g/l 
 • Enterococcus faecalis ATCC 29212 w stężeniu 1,89 g/l 

Stworzony z myślą o wrażliwej skórze - proszek z biodegradowalnymi składnikami dla alergików

Łagodny środek czystości od marki Sonnet z zawartością czysto roślinnych składników powierzchniowo czynnych, w tym z ekstraktem z mydłokrzewu Quillaja saponaria z upraw ekologicznych. Jest to składnik, który ma wysoką skuteczność w zakresie rozpuszczania tłuszczu. Produkt jest wolny od konserwantów, enzymów, GMO oraz substancji pochodzenia petrochemicznego np. poli(kwasu asparaginowego).Produkt posiada certyfikaty - NCP - Nature Care Product i Certyfikat Zrównoważonej Gospodarki CSE. Jest także wpisany na listę Vegan Society. 

Łagodny proszek do prania dla alergików

Porównanie środków do prania dedykowanych dla dzieci

Opierałam się przy tym porównaniu na płynie do płukania ubranek dziecięcych marki SWONCO, który jest dostępny w sklepie online i stacjonarnym. W sklepie stacjonarnym w Krakowie masz możliwość zakupu tego produktu na wagę. O dostawie środków czystości na wagę w Krakowie możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

Płyny do prania

Firma x Delikatny płyn zmiękczający do płukania tkanin 

SWONCO Płyn do płukania ubranek dziecięcych i niemowlęcych 1l BABY ALOE

Pojemność

2 litry

1 litr

Cena za opakowanie

15,53 zł

32,00 zł

Na ile wystarcza prań

25

35

Koszt jednego prania

0,62 zł

0,91 zł

Skład

5% lub więcej

Lecz mniej niż 15% kationowe środki powierzchniowo czynne

Konserwant (Phenoxyethanol)

Kompozycja Zapachowa

Wyciąg z owsa, wyciąg z pszenicy, 10-15% ekologiczne sekwestranty w tym kwasek cytrynowy. Dla wersji zapachowej dodatkowe surowce: wyciąg z aloesu, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z czarnej herbaty, wyciąg z melona, wyciąg z borówki amerykańskiej

 

Płyny do prania

Firma x Płyn zmiękczający do płukania tkanin 2 l

Ekologiczny płyn do płukania ubranek dziecięcych i niemowlęcych 1l BABY ALOE

Pojemność

2 litry

1 litr

Cena za opakowanie

15,53 zł

32,00 zł

Na ile wystarcza prań

25

35

Koszt jednego prania

0,62 zł

0,91 zł

Skład

5% lub więcej

Lecz mniej niż 15% kationowe środki powierzchniowo czynne

Konserwant (Phenoxyethanol)

Kompozycja Zapachowa

Wyciąg z owsa, wyciąg z pszenicy, 10-15% ekologiczne sekwestranty w tym kwasek cytrynowy. Dla wersji zapachowej dodatkowe surowce: wyciąg z aloesu, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z czarnej herbaty, wyciąg z melona, wyciąg z borówki amerykańskiej

W środkach od Firmy X znajdziemy dwa składniki, które są warte omówienia: konserwant Phenoxyethanol oraz kompozycję zapachową

Konserwant (Phenoxyethanol) - szkodliwy czy nie? 

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych ten związek jest dopuszczony do użytku w maksymalnym stężeniu 1%. Niekorzystne skutki ogólnoustrojowe zaobserwowano tylko w badaniach toksykologicznych na zwierzętach, gdy poziom narażenia na tą substancję był wielokrotnie razy wyższy, niż te na które narażeni są konsumenci. Badania zostały przeprowadzone m.in. na królikach oraz szczurach. Konserwant nie ma również działania rakotwórczego. 

Jedynie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Zdrowia Produktów we Francji zaleciła nie stosowanie tego konserwantu w produktach kosmetycznych przeznaczonych do pieluszek (w tym chusteczek) dla dzieci poniżej 3 roku życia. 

Warto wiedzieć, że Phenoxyethanol to również składnik zapachowy używany w mieszankach zapachowych (spotkasz je w składzie INCI pod nazwą parfum/kompozycja zapachowa).

Czym jest kompozycja zapachowa w środkach czystości?

Składniki chemiczne samego zapachu są chronione jako tajemnice handlowe i opisane na etykiecie jedynie jako między innymi:

 • Perfume
 • Fragrance
 • Parfum
 • Essential oil blend
 • Aroma

Jest to ponad 3 tysiące różnych substancji pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego. Wybrane związki są pochodną ropy naftowej, ale nie wszystkie! Kompozycja zapachowa to też składniki pochodzące z olejków eterycznych. Dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem zapoznać się z etykietą produktu.

W jakim celu dodawane są kompozycje zapachowe?

 1. Poprawienie zapachu poprzez dodanie olejków eterycznych lub/oraz syntetycznych zapachów
 2. Stosowanie zapachów “maskujących” w celu usunięcia brzydkiego zapachu. 

 

Ftalany i ich wpływ na zdrowie

W wyniku przeprowadzonych obserwacji oraz badań osób narażonych na działanie m.in. ftalanu dibutylu wykazano toksyczne reakcje organizmu na wskazany związek chemiczny. 

Były to atopowe zapalenie skóry, podrażnienia, a w przypadku połknięcia - nudności, wymioty i zawroty głowy. Ftalan dibutylu zakwalifikowano jako substancję działającą szkodliwie na dziecko w łonie matki oraz płodność. Ftalany mogą mieć negatywny wpływ na tarczycę oraz układ hormonalny.

Ftalany to organiczny związek chemiczny, który występuje w:

 • produktach do włosów np. w lakierach do włosów  
 • wybranych środkach czystości np. w płynach do prania
 • kosmetykach np. w lakierach do paznokci
 • opakowaniach np. stosowanych w żywności
 • perfumach

Zgodnie z prawodawstwem UE ograniczono ilość stosowanych ftalanów w produktach codziennego użytku, w tym w kosmetykach, środkach czystości oraz w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci. Są to: DEHP, DBP, BBP i DIBP. Ten ostatni - DIBP nie może być wprowadzany do obrotu w równym lub większym stężeniu niż 0,1% w stosunku do masy materiału (w połączeniu lub bez z trzema powyższymi ftalanami).

Jak ograniczyć ekspozycję na flatany?

 1. Gotuj w domu - unikaj przetworzonej żywności. Nie podgrzewaj jedzenia w plastiku. Zmień plastikowe opakowania na te wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej.
 2. Czytaj etykiety - restrykcje dotyczące ograniczenia stosowania ftalanów dotyczą produktów wytwarzanych w UE.
 3. Unikaj sztucznych kompozycji zapachowych - w składzie mogą ukryć się ftalany. 

Jak wybierać naturalne produkty i uniknąć greenwashingu?

Lista substancji zawartych w kosmetykach i środkach czystości jest długa i nie jest łatwo wybrać produkt, który będzie w 100% naturalny lub potwierdzony wiarygodnymi certyfikatami potwierdzającymi jego ekologiczność. Produkty dedykowane dla dzieci z AZS lub alergików mogą zawierać sztuczne kompozycje zapachowe, które będą nasilały objawy alergiczne. Opakowanie lub etykieta nie musi mieć symboli wskazujących na to, że jest to produkt naturalny. Listek lub zielona butelka nie zawsze oznacza, że jest to ekologiczny środek. 

O tym jak rozpoznać oznaczenia na produktach pisaliśmy TUTAJ.

Na co więc zwracać uwagę w składzie wybierając środki czystości dla mam i dzieci?

Nie kupuj środków z:

 • Chlorine - chlorem
 • Kompozycją zapachową - jeśli nie masz na opakowaniu informacji o zastosowaniu konkretnego olejku eterycznego
 • Amoniakiem 

Lista potencjalnie szkodliwych środków jest dłuższa, jednak warto stawiać małe kroki i wdrażać drobne zmiany do swojego życia. Jednorazowa styczność z chlorem lub inną toksyczną substancją nie powinna też drastycznie zaszkodzić, co nie oznacza, że nie należy tego unikać będąc w ciąży. Wybierając naturalne i przetestowane środki czystości możesz czuć się spokojnie.

Źródła:

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I  RADY (WE) NR 1223/2009 z dnia 30  listopada 2009  r. dotyczące produktów kosmetycznych

Dréno,T. Zuberbier,C. Gelmetti,G. Gontijo,M. Marinovich, Safety review of phenoxyethanol when used as a preservative in cosmetics, 2019

Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2022, nr 1(111), Ftalan dibutylu Dokumentacja proponowanych dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, 2022.

Wyniki badań: https://balja.pl/materialy/Wyniki_badan_60stC.pdf oraz https://balja.pl/materialy/Wyniki_badan_40stC.pdf [dostęp: 21.07.2023].

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl