Wpływ środków czystości na zdrowie 0
6.jpg

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej badań dowodzących, że popularne środki czystości mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. W niektórych przypadkach konsekwencje ich stosowania mogą być naprawdę poważne.

Szwajcarscy naukowcy, którzy chcieli sprawdzić, jakie substancje niebezpieczne dodawane są do środków czystości, wzięli pod lupę 105 popularnych detergentów[1]. Okazało się, że aż 75% z nich zawierało środki drażniące, 64% szkodliwe, a 28% żrące. Najczęściej były one groźne dla oczu (59%) i skóry (50%). Większość też stwarzała ryzyko dla życia i zdrowia w przypadku połknięcia (60%). W podsumowaniu badania naukowcy podkreślili, że osoby profesjonalnie sprzątające są narażone na alergie, astmę, patologiczne zmiany skórny i dróg oddechowych.

Na negatywny wpływ środków czystości na drogi oddechowe zwrócili uwagę także badacze z Uniwersytetu w Bergen[2], którzy przebadali ponad 6 tys. osób. Okazało się, że zmiany w płucach u kobiet zawodowo sprzątających są porównywalne do tych, które obserwuje się u palaczek! Chemikalia wdychane podczas sprzątana prowadzą do podrażnienia błon śluzowych w drogach oddechowych, które z czasem przeradzają się w trwałe zmiany.

Badanie prof .Anne Steinemann[3] wykazało natomiast, że ponad jedna trzecia Amerykanów zgłasza negatywne skutki zdrowotne, takie jak migrenowe bóle głowy i ataki astmy, po kontakcie z popularnymi środkami czyszczącymi wzbogaconymi o substancje zapachowe.

Może nie dziwi was, że preparaty do toalet zawierają silne substancje żrące niebezpieczne dla oczu, układu oddechowego i skóry. Ale szkodliwe dla zdrowia składniki dodawane są nawet do pozornie niewinnych płynów do mycia naczyń[4]! Mogą one zawierać środki rozpuszczające tłuszcz, substancje bakteriobójcze i amoniak działające drażniąco na skórę. A jeśli nie zostaną dokładnie spłukane, połkniesz je wraz z posiłkiem!

Koniec straszenia, teraz dobra wiadomość :) Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych produktów, które nie zawierają szkodliwych substancji i są bezpieczne dla naszego zdrowia i planety. A z brudem radzą sobie równie skutecznie, co popularne detergenty!

Znajdziesz je w oŚrodku Czystości!

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4096065/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/181457,srodki-czyszczace-przyspieszaja-tempo-utraty-czynnosci-pluc-u-kobiet?fbclid=IwAR03wTQtxYYBswlPk6AyO45g4cGLiqMO83IpvdzpIFB30vxOfnR0qr1TNEE
  3. https://link.springer.com/article/10.1007/s11869-016-0442-z
  4. https://biotechnologia.pl/farmacja/negatywne-skutki-zdrowotne-stosowania-srodkow-czystosci,17614?fbclid=IwAR3yeSfdGpiYpXBwhdd857RZA3mdjk-krZZsj1TtDeWfoVDLZCVl1N2ChlE


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl